برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

تفاوت استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا را بشناسید.

یکی از عواملی که می تواند به شما در تجارت آنلاین کمک کند، درک تفاوت های میان استراتژی و بازاریابی محتوا است. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا تفاوت استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا را بشناسید.

با بازاریز همراه باشید.

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا (Content strategy) کمک می کند تا محتوا به صورت دقیق و طبق برنامه ریزی، تولید و منتشر شود. همچنین استراتژی محتوا تمرکز ویژه ای بر مخاطبان دارد. اگر بخواهیم توصیفی ساده از استراتژی بازاریابی ارائه دهیم، بهتر است آن را به صورت یک ساختمان تصور کنید. این ساختمان در ابتدا نیاز به نقشه برای ساخته شدن دارد. در واقع مراحل ساخت ساختمان بر اساس نقشه پیش خواهد رفت. استراتژی محتوا نیز درست مانند نقشه ساختمان عمل می کند. به طوری که کلیه اهداف تجاری براساس همین استراتژی تغییر می کند.

استراتژی محتوا شامل چه مواردی است؟

یک استراتژی محتوای موفق تلاش می کند تا به سوالات زیر پاسخ دهد:

  • چرا محتوای مورد نظر باید منتشر شود؟
  • محتوا، اهداف را به چه سمتی حرکت می دهد؟
  • محتوا چه زمان باید منتشر شود؟
  • مخاطبان ما چه کسانی هستند؟
  • چه واکنشی باید از محتوای مورد نظر دریافت کرد؟
  • پس از انتشار محتوا چه کاری باید کرد؟

پس از پاسخ دادن به سوالات بالا، نیاز است تا به سوالات مهم تری پاسخ دهید:

  • مخاطبان شما به چه محتوایی نیاز دارند؟
  • چه کسانی محتوای شما را تولید و منتشر می کنند؟
  • فاصله میان انتشار محتوای شما چقدر است؟
  • مخاطبان چه واکنشی نسبت به محتوا نشان می دهند؟

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا شامل تمام فعالیت هایی است که شما برای جذب مخاطب و مشتریان انجام می دهید. فعالیت هایی که در بازاریابی محتوا انجام می شود، نباید به شکلی باشد که محصول و یا خدمت را به طور مستقیم تبلیغ کند. بازاریابی محتوا معمولاً به شکل متن در وبلاگ، اخبار، مقاله های آموزشی، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، اینفوگرافیک، سئو و … پیاده سازی می ‌شود. بازاریابی محتوا باید باعث حفظ مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید شود.

بازاریابی محتوا چیست؟

تفاوت استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا چیست؟

وقت آن رسیده که به تفاوت های میان استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا بپردازیم. بازاریابی محتوا بخشی از استراتژی محتوا است و تمرکز آن بر تولید محتوای مناسب برای مخاطبان است. در واقع بازاریابی محتوا بر جذب و خرید مشتریان تمرکز دارد.

ما باید بدانیم که یک بازاریابی محتوا، برای رسیدن به موفقیت نیاز به یک استراتژی بازاریابی موثر و خوب دارد. در واقع استراتژ ی محتوا کمک می کند تا بدانید چه محتوایی را در چه جایی و برای چه کسانی تولید و منتشر کنید.

دوباره می توانیم به مثال نقشه ساختمان برگردیم. اگر که ساختمان را به عنوان بازاریابی محتوا در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که ساختمان به یک نقشه برای ساخته شدن نیاز دارد. که این نقشه همان استراتژی بازاریابی است.

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات در چیست؟

بازاریابی محتوا در مقایسه با تبلیغات دو تفاوت عمده نیز دارد. در بازاریابی محتوا شما محتوای مورد نظر را در شبکه های که متعلق به خودتان است مانند وبلاگ و شبکه های اجتماعی منتشر می کنید. اما اگر محتوای شما در شبکه های دیگری منتشر شود، به آن تبلیغات می گویند، مانند تبلیغات بنری.

معمولا تبلیغات در بسیاری از موارد برای مخاطبان ایجاد مزاحمت می کند. در حالی که بازاریابی محتوا بدون ایجاد هیچگونه مزاحمتی، به مخاطبان این امکان را می دهد تا در صورت نیاز و علاقه محتوای شما را دنبال کنند.

بیشتر بخوانید:

استراتژی محتوا چیست؟ و چگونه با تدوین استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟

جمع بندی

باید توجه داشته باشید که استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا مکمل یکدیگر هستند. و در صورتی که بخواهید در تجارت خود موفق شوید، نیاز است تا به درستی از آن ها استفاده کنید. استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا یک راهکار بسیار کم هزینه برای جذب مخاطب و مشتری است.