برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

پرسونای مشتری چیست؟ و شناخت آن چه کمکی به شما می کند؟

شاید برای شما هم پیش آمده است که گاهی پیامی دریافت می کنید که برای شما هیچ اهمیت و جذابیتی نداشته است. به عنوان مثال ممکن است شما حدود سی سال سن داشته باشید اما تبلیغاتی که دریافت می کنید مربوط به ثبت نام مدارس خاص باشد. و یا ممکن است مطلبی را در اینترنت جستجو کنید، و نتایج به مطلب مورد نظر شما شباهتی نداشته باشد. اینها همه مواردی هستند که به پرسونای مشتری مربوط هستند. در ادامه به شما خواهیم گفت پرسونای مشتری چیست؟ و شناخت آن چه کمکی به شما می کند؟

با بازاریز همراه باشید.

حتما تا کنون کسب و کارهایی را دیده اید که هزینه های بسیار بالایی را به تبلیغات خود اختصاص داده اند. اما نتیجه ی مثبتی دریافت نکرده اند. تنها دلیل این اتفاق نداشتن شناخت دقیق از مشتریان و مخاطبان است.

آیا مخاطبان هدف خود را می شناسید؟

اینکه ما بخواهیم در این مقاله مقداری هم به توضیحات در مورد محیط زیست بپردازیم، بدون شک برای شما هیچ جذابیتی نخواهد داشت و باعث سردرگمی هرچه بیشتر شما می شود. ما دقیقا همین موضوع را می خواهیم بررسی کنیم. در قدیم تبلیغات به صورت عمومی انجام می شد. اما امروزه با پیشرف دانش در زمینه تبلیغات و افزایش مسیرهای تبلیغاتی، این امکان به وجود آمده است که بتوانید مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. این که شما بدانید چه گروه از افراد هستند که تمایل به استفاده از محصولات و خدمات شما دارند، می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان بسیار کمک کند.

آیا مخاطبان هدف خود را می شناسید؟

پرسونای بازاریابی، خریدار یا مشتری چیست؟

کسب و کارهایی که قصد دارند تا تبلیغات خود را به صورت جدی و حرفه انجام دهند، اقدام به طراحی پرسونا برای مخاطبان و مشتریان می کنند. طراحی پرسونا ( Persona) به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید رفتارهای مشتری را شناسایی کنید و بدانید چه واکنشی به مسائل مختلف نشان می دهند. اینکه بدانید مشتری چه نیازهایی دارند به شما در ادامه روند بازاریابی و تبلیغات کمک می کند.

چگونه پرسونای مشتریان ایده­آل خود را طراحی کنیم؟

برای اینکه بتوانید پرسونای مشتریان ایده­آل خود را طراحی کنید، نیاز است تا مراحل زیر را دنبال کنید:

  • از تجربه خود کمک بگیرید.

بهتر است تا شخصیت مشتری مورد نظر را برای خود تصور کنید. ویژگی های مورد نظر را بر روی کاغذ بنویسید. توصیه می شود در این مرحله به سوالات زیر پاسخ دهید.

  • در حال حاضر مشتریان ما چه کسانی هستند؟
  • این مشتریان چه ویژگی هایی دارند؟
  • چه چیزی باعت می شود تا مشتریان به دنبال محصولات شما باشند؟
  • چرا این مشتری محصولات ما را انتخاب می کند؟
  • مزیت رقابتی ما چه چیزی است؟
  • نظر سنجی برگزار کنید.

نظر سنجی به شما کمک می کند تا بتوانید مشتریان خود را بر اساس نیاز و علایق دسته بندی کنید. برای طراحی نظر سنجی می توانید از ارسال ایمیل، پیامک و تماس تلفنی کمک بگیرید، و نظرات مشتریان را ثبت کنید. یکی از بهترین ترفندهای نظر سنجی از مخاطبان، طراحی یک فرم در شبکه های مجازی است، که سرعت انجام فعالیت های شما را افزایش می دهد.

  • تحقیق کلمات کلیدی

همانطور که می دانید بسیاری از مشتریان پیش از خرید محصول در مورد آن تحقیق می کنند. که بیش از ۸۰ درصد از این تحقیقات از طریق اینترنت انجام می شود. در این مرحله نیاز است تا در مورد کلمات کلیدی مورد نظر مشتریان تحقیق کنید، و از آن ها برای محتوای مرتبط با محصولات استفاده کنید.

4-	برسی وضعیت وب سایت با گوگل آنالیتیکس

  • برسی وضعیت وب سایت با گوگل آنالیتیکس

همانطور که می دانید گوگل آنالیتیکس می تواند اطلاعات ارزشمندی از رفتار کاربران وب سایت در اختیار شما قرار دهد. به عنوان مثال می توانید بررسی کنید کدام یک از محتواهای موجود در وب سایت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. این یکی از مواردی است که به شما در طراحی پرسونای مشتری کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

سئو و تبلیغات همسان (Native)

کلام آخر

اگر قصد دارید تا در تبلیغات و بازاریابی محصولات و خدمات خود موفق شوید، نیاز است تا پرسونای مخاطبان خود را طراحی کنید. طراحی یک پرسونای حرفه ای می تواند موفقیت شما را در رسیدن به اهدافتان تضمین کند.