برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری چیست؟ هوش تجاری  (business intelligence یا BI)  به تعداد زیادی برنامه که و به وسیله آن ها اطلاعات خام تحلیل و پردازش می شوند، اطلاق می شود. هوش تجاری سعی می کند تمامی فعالیت های یک شرکت را به صورت داده کاوی، پردازش و تحلیل آنلاین ارائه دهد.

با بازاریز همراه باشید، در این مقاله قصد داریم در بیشتر در این مورد و اینکه چگونه می توانیم از این سیستم استفاده کنیم صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: به چه کسی تاجر الکترونیک می گویند؟

امروزه بسیاری از شرکت ها از هوش تجاری یا BI برای صرفه جویی در زمان و هزینه و حتی یافتن فرصت های جدید استفاده می کنند.

شرکت ها باید بکوشند تا با به کارگیری ابزار های هوش تجاری، داده های مورد نیاز خود را تحلیل کنند. تحلیل داده این امکان را به افراد می دهد که تصمیمات خود را بر اساس اعداد و منطق ارائه دهند. در گذشته بسیاری ازتصمیم گیری ها بر پایه احساس درونی و شایعات اتخاذ می شد.

هوش تجاری یا همان BI امکانات زیادی برای ثبت و تحلیل داده ها ارائه کرده است اما نیاز هست تا مدیران اجرایی حتما از درست و کامل بودن داده هایی که به BI وارد می شود اطمینان حاصل کنند.

چه شرکت هایی از سیستم هوش تجاری استفاده می کنند؟

شاید بتوان گفت که یکی از کسب و کار هایی که می توانند از سیستم BI استفاده کنند، رستوران ها هستند. رستوران ها می توانند از هوش تجاری در تصمیمات راهبردی خود استفاده کنند. برای مثال اینکه چه غذایی را باید به منوی غذایی خود اضافه کنند و یا چه غذایی مورد استقبال مشتریان نیست و آن را حذف کنند.

چه شعبه از رستوران، کمترین درآمد را برای مجموعه دارد. حتی ممکن است هوش تجاری بتواند به راحتی خدماتی برای تامین مواد اولیه یک رستوران ارائه دهد. شاید بتوان گفت در کسب و کار هایی که به صورت مجموعه می باشند، (مانند رستوران های زنجیره ای) به کارگیری هوش تجاری می تواند باعث کاهش هزینه های جانبی و افزایش بهره وری شود.

بیشتر بخوانید: اهمیت ویدیو مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ

یکی از اجزای اصلی هوش تجاری، تجزیه و تحلیل تجاری است. این مورد می تواند عامل موفقیت بسیاری از صنایع و شرکت ها باشد.

کارمندان با کمک هوش تجاری می توانند عادات گروهی و فردی شان را اصلاح نمایند. این اتفاق در نهایت باعث بهبود عملکرد تیم فروش می شود.

با استفاده از هوش تجاری یا  BI مدیران یک مجموعه می تواند سرعت ارائه خدمات و فعالیت ها در بخش های مختلف را با هم هماهنگ کنند.

چطور باید سیستم هوش تجاری را راه اندازی کرد؟

در ابتدا باید روش های تصمیم گیری تجزیه و تحلیل شوند. باید مسیر هایی مشخص که مورد تایید مدیران یک مجموعه می باشند، برای ارائه داده و اطلاعات در نظر گرفته شود. (برای مثال اطلاعات بر روی کاغذ باشند یا بر روی یک پایگاه داده آنلاین)

یک سیستم هوش تجاری باید بتواند دلایل را به درستی و کاملا واضح توضیح دهد.

چند قدم برای راه اندازی یک سیستم BI

  • برای کاربران آموزش در نظر بگیرید
  • حذف داده هایی که مورد نیاز نیستند
  • حذف داده های تکراری
  • خیلی سریع شروع کنید و در طول مسیر تعادل مورد نیاز را ایجاد کنید
  • منبع داده های خود را از ابتدا مشخص کنید
  • بر روی اهداف کسب و کارتان تمرکز کنید

مزیت های هوش تجاری

به کارگیری هوش تجاری می تواند با ارائه اعداد و ارقام باعث کاهش بسیاری از هزینه ها شود و در مقابل باعث افزایش درآمد نیز باشد.

هوش تجاری می تواند نقاط ضعف و قوت یک صنعت و یا شرکت را آشکار کند. همچنین می تواند فرصت هایی را برای پیشرفت یک کسب وکار ایجاد کند.

هوش تجاری یا BI در واقع بستری فراهم می کند تا مدیران بتوانند با استفاده از داده های منطقی مجموعه خود را در جهتی مثبت به حرکت درآورند.

فرصت هایی که هوش تجاری برای مجموعه شناسایی می کند، عامل اصلی موفقیت می باشد.

نیاز است تا فرهنگ استفاده از هوش تجاری در کسب و کارها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. هوش تجاری می تواند تضمین پیشرفت و کاهش ریسک در کسب و کار می باشد.